середа, 25 серпня 2021 р.

 


Дань пам’яті подвигу героя.

(До 80-річчя оборони Дніпропетровська)

Оборонні бої за Дніпропетровськ почалися 19 серпня 1941 року. За планом Барбароса німці сподівалися добити останні частини Червоної армії на правому березі Дніпра і вважали, що поза Дніпром вже можуть зустрічатися лише окремі, розрізнені вогнища опору. Полковник Юхим Григорович Пушкін та такі, як він, показали нацистам, що їхні плани були провальні.

8-ма танкова дивізія полковника Пушкіна, зайняла оборону в районі Сухачівки-Дїївки. Дотримуючись тактики танкових таранів, гітлерівці, впевнені в своїй перевазі, не дуже турбувалися за свої фланги. Саме цей фактор використав Пушкін, плануючи оборону дивізії. Оборону він вибудував у формі підкови, передня частина якої спрямована від ворога. Вогневі засоби розташовувалися так, що при будь-яких обставинах противник потрапляв під перехресний вогонь. Оборонні позиції були ретельно замасковані.

Коли 19 серпня німецька колона втягнулася в вогневий мішок за сигналом почався бій. Ворог відступив, залишивши на полі боя підбиті і спалені бойові машини.

Найзапекліші бої прийшлися на 22 серпня. Гітлерівці, здійснивши декілька атак, змусили частини дивізії Пушкіна віддати деякі позиції, у тому числі і висоти, з яких місцями проглядалися позиції частин, які оборонялися. У вирішальний момент полковник ввів до бою свій резерв - батальйон танків КВ і ворог, не витримавши, відступив.

Про цю битву дізналася вся країна. У повідомленні Радінформбюро говорилося про те, що німці втратили в цих боях 99 танків, 100 автомашин, 60 протитанкових гармат, 10 бронемашин, 50 мотоциклів, десятки кулеметів і мінометів. Серед захоплених трофеїв - повний склад 4-гарматної батареї, кілька гармат різних калібрів, а також штабний автобус з документами нацистського танкового полку.

За зразкове і вміле керівництво підчас боїв з оборони Дніпропетровська та за особисту мужність полковнику Юхиму Григоровичу Пушкіну було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

В боях за Дніпропетровськ частини Червоної Армії понесли значні втрати, особливо на напрямку з боку Краснопілля, яке захищало Дніпропетровське артилерійське училище і 134 кавалерійський полк майора Бориса Андрійовича Кротова 28-ї кавалерійської дивізії. Тому вже 24 серпня командувач армією генерал Н.Є.Чибісов віддав приказ відходити на лівий беріг Дніпра. 25 серпня Червона армія залишила правобережний Дніпропетровськ.

Вже генерал-лейтенантом, пройшовши багато битв, звільняв Ю.Г.Пушкін Дніпропетровську область. Загинув герой 11 березня 1944 року на території Миколаївської області під селом Казанки. Під час нальоту німецьких бомбардувальників він був смертельно поранений осколком бомби. Після смерті його тіло було перевезено на бронетранспортері до Дніпропетровська і з військовимі почестями поховане на меморіальному кладовищі Жовтневої площі.

А неподалік від його могили, на перехресті проспектів Карла Маркса (нині Д. Яворницького) і Гагаріна. у 1946 році був споруджений, за проектом архітектора І.Б.Мигая, пам'ятник генералу Пушкіну. Іменем героя в Дніпрі названі одна з вулиць і середня школа № 81.

В 1967 році пам'ятник генералу Пушкіну реконструйовано: на постаменті з полірованого граніту був встановлений танк Т-34-85.

В нашій бібліотеці до 80-ї річниці оборони Дніпропетровська зроблено невеличку добірку книг, з якої можна дізнатися про оборону нашого міста у 1941 році.

Також про напад нацистської Германії на СРСР можна подивитись ось тут. 

Немає коментарів:

Дописати коментар