Співачка досвітніх вогнів.
25 лютого людство відзначає 150-річчя від дня народження видатної української поетеси та письменниці Лесі Українки. Леся Петрівна Косач-Квітка(Леся Українка) - видатна поетеса сумної долі. ЇЇ вірші читають і нині. ЇЇ ім’я зустрічається в багатьох книжках світу.
Місцем народження Лесі стало місто Звягель, нині Новоград-Волинський. Саме там 25 лютого 1871 року і з’явилася на світ незвичайна дівчинка. Адже зростала вона у великій дружній і працьовитій сім’ї Олени Пчілки (це її мати). Дядьком її був Михайло Драгоманов, який походив із славетного козацького роду. Через тяжку хворобу дівчинка не змогла ходити до школи, і до 5-го класу Леся навчалася вдома за програмою матері.
Вже чотирьохрічна Леся навчилася читати, а з 9-ти років вона пробує складати вірші. А, коли їй було тринадцять, поезію «Конвалія» послала до львівського журналу «Зоря». Там цей вірш і був надрукований. Підпис – Л.Українка
Безперечно, це ім’я відомо тобі, дорогий читач, бо запам’ятовуємо його відразу. В ньому зворушливо поєдналися милозвучне ім’я її дитинства – Леся і слово найвищої честі – Українка.
Леся вчилася протягом всього життя самостійно, наполегливо, блискуче володіла кількома іноземними мовами, була людиною найширшої наукової ерудиції. На будь яке явище життя Леся мала свою і тільки свою думку. Такою ж безмежно вільною була вона і в творчості. Вона жила красиво і самозречено, як і творила. Тому її доля, до якої ти, читачу, без сумніву, прийдеш через її творчість, зворушить тебе своєю чистотою, мужністю, жертовністю.
Лесі Українці судилося прожити 42 роки, буквально вириваючи в невиліковної хвороби кожен свій день. Смерть наздогнала українську поетесу в місті Сурамі в Грузії 19 липня 1913 року. Поховали Л.Українку на Байковому кладовищі в Києві.
Спадщина Лесі Українки належить всесвітній скарбниці художнього слова. Її творчість неможливо належним чином оцінити, настільки багатогранним є її талант: поет-лірик, автор ліро-епічних поем, драматург-новатор, перекладач, публіцист, критик, активний громадський діяч. Дуже влучно сказала про Лесю Українку Л.Старицькі-Черняхівська: «Хто хоче знати життя її серця, хай читає її твори».
Найвідоміші твори Лесі Українки: збірки поезій «На крилах пісень» (1893), «Думи і мрії» (1899), «Відгуки» (1902), поеми «Давня казка» (1893), «Одне слово» (1903), драми «Бояриня» (1913), «Кассандра» (1903-1907),«В катакомбах» (1905), «Лісова пісня» (1911) та інші.
Сучасні українці називають її одним з найвидатніших співвітчизниць, поряд з Тарасом Шевченком і Богданом Хмельницьким.
Читайте та насолоджуйтеся, дорогі друзі, творами нашої геніальної землячки!
Немає коментарів:
Дописати коментар